Meble łazienkowe

Meble łazienkowe

Meble produkowane przez naszą firmę na wymiar do łazienki to takie meble, którym stawia się dużo większe wymagania niż pozostałym meblom w mieszkaniu. Poza tym, że muszą być praktycznie i funkcjonalnie rozwiązane, to przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią jakość używanych materiałów, jakie powinno się stosować w tego typu pomieszczeniach. Bierzemy tu pod uwagę panującą w łazience wilgotność powietrza.

Panująca w łazience wilgoć może nie sprzyjać meblom, jeśli materiały, z których są wykonane są kiepskiej jakości. Jeśli fronty meblowe oraz ich korpusy nie są wykonane z odpowiednich materiałów wilgocioodpornych, to pod wpływem wilgoci mogą się one z upływem czasu rozwarstwiać. Najważniejszą kwestią przy wyborze mebli do łazienki jest odpowiedni wybór materiałów, które będą odporne na warunki tam panujące. Łazienka bardziej niż inne pomieszczenia narażona jest na zmiany temperatury i panującą tam wilgotność, dlatego meblom tym stawia się najwyższe wymagania.

Stosowane materiały

Meble łazienkowe wykonuje się głównie z wysokiej jakości materiałów wilgocioodpornych, przede wszystkim chodzi tu o fronty meblowe jak również same korpusy tych mebli. Fronty wykonuje się głównie z MDF lakierowanego w półmacie lub w połysku, najczęściej są to lakiery wodoodporne dwuskładnikowe poliuretany, których jakość gwarantuje wysoką ochronę mebli. Pokryta lakierem powierzchnia mebli jest odporna na działanie pary wodnej oraz zabezpiecza jednocześnie przed grzybami.
Bardzo istotną kwestią przy wyborze mebli do łazienki jest wybór materiału na korpusy mebli, bardzo rzadko zwraca się na to uwagę. Nie należy stosować materiałów drewnopochodnych, które nie są w żaden sposób zabezpieczone przed parą wodną. Sytuacja taka szybko się odbije na meblu i na jego użytkowniku, ponieważ materiały te są narażone na rozwarstwienia. Stosowanie materiałów wilgocioodpornych gwarantuje prawidłowe i długoletnie funkcjonowanie mebla w takim pomieszczeniu, jakim jest łazienka.

Drewno w łazience

W naszych łazienkach coraz częściej spotyka się meble wykonane z drewna, są to meble bardzo eleganckie i ponadczasowe, jeśli chodzi o kolor i fakturę drewna w zależności od gatunku. Oczywiście wybór drewna do łazienki będzie się wiązał z większymi kosztami, ale stanowi atrakcyjne połączenia z lakierowaną płytą wykonaną np w białym MDF.
Do łazienki wybieramy meble wykonane z gatunków drewna o małym skurczu i dodatkowo zabezpieczamy je przed działaniem wilgoci stosując olejowanie, bejcowanie lub lakierowanie powierzchni. W łazience najlepiej sprawdza się drewno twarde egzotyczne, mają niższy współczynnik skurczu niż nasze gatunki. Decydując się na drewno w łazience warto wybierać gatunki takie jak teak, iroko czy merbau. Dobrze też sprawdzają się cedr, mahoń czy sapele a także badi, wenge, orzech afrykański. Jeśli chodzi o nasze rodzime gatunki drewna to najtwardsze są: dąb, jesion, buk, wiąz oraz modrzew.

Wszystkie jednak wymagają szczególnej ochrony i dbałości przed wilgocią, jaka panuje w łazience. Decydując się na meble łazienkowe, pamiętaj aby dokonać właściwego wyboru, nasi projektanci służą pomocą przy wyborze materiałów.